P R E S S I T E A D E

Pärnu Muusikafestival 2020
06.03.2020

Pärnu Muusikafestival tähistab 10. juubelit ning 50 aasta täitumist esimesest muusikafestivalist Pärnus 

Pärnu Muusikafestival toob 10. juubeliks suvepealinna säravad solistid koos Paavo Järvi Eesti Festivaliorkestriga ning Tõnu Kõrvitsa ja Mari Vihmandi uudisteosed. Kümnenda juubelisuvega 16-23. juulil tehakse kummardus pool sajandit tagasi alguse saanud muusikafestivalide traditsioonile Pärnus. Rahvusvaheline piletimüük algab täna kell 12.00.

Pärnu Muusikafestival ei ole ainult kõrgetasemeline klassikalise muusika festival, mis toob kodupubliku ette maailmanimed. Festivali lahutamatuks osaks on noorte muusikute meistriklassid ja unikaalne festivaliorkester, mille mõju on kuulda muusikamajades üle ilma,” lausus Pärnu Muusikafestivali tegevjuht Kristjan Hallik ja lisas, et kümne aastaga on ehitatud üles oluline suhete- ja koolitusvõrgustik, mis toetab Eesti muusikaelu, seda nii muusikute kui publiku poolelt vaadatuna.  

Teemal 50 aastat muusikafestivale Pärnus on suveks valmimas ka raamat ja näitus ning toimub saate “Ööülikool Paavo Järviga” saate avalik salvestus festivaliprogrammi raames.

Tänavune Pärnu Muusikafestival toimub 16. - 23. juulil Pärnu Kontserdimajas ning Lohusalus, Arvo Pärdi Keskuses. Täna kell 12.00 alustab festival rahvusvahelist piletimüüki ning juba aprillis on noortel muusikutel tähtajad registreerida end Järvi akadeemia meistriklassidesse, mis koosneb kolmest osast: dirigeerimis- ning keelpilli- ja puhkpillimängijatele mõeldud kursustest.

"Pärnu muusikafestival on võimalus pöörduda oma juurte juurde, näidata oma riigi kultuuri ja ilu ning inspireerida ja toetada järgmiste põlvkondade muusikuid," tähendas Pärnu Muusikafestivali kunstiline juht Paavo Järvi. Tänavune Järvi akadeemia gala, mis toimub pärast meistriklasse, on 15. juulil Pärdi Keskuses ning 17. juulil Pärnu Kontserdimajas. 21. juulil on Pärnus võimalik osa saada Järvi akadeemia lõppkontserdist, kus astuvad üles Järvi akadeemia dirigendid koos Järvi Akadeemia Noorte Sümfooniaorkestriga ning solist Martin Kuuskmann. 

Pärnu Muusikafestival tähistab tänavu oma 10. aastapäeva ja Pärnus toimunud muusikafestivalide 50. aastapäeva, millest on kantud kogu programm. 18. juulil on eriprogramm “50 aastat Pärnu muusikafestivale” terve päev Pärnu ajaloolistes  kontserdipaikades ning õhtul kontserdimajas, kus esinevad Pärnu Linnaorkester, Eesti Festivaliorkester, Järvi Akadeemia Noorte Sümfooniaorkester, Järvi Akadeemia Sinfonietta ja kammerkoosseisud.

16. juulil on avakontsert, mis on pühendatud Beethoven 250- aastapäevale. Neeme Järvi juhatamisel astuvad üles Kalle Randalu ja Tallinna Kammerorkester. Esitamisele tuleb Ludwig van Beethoveni viis klaverikontserti.

Juubeli puhul on erakorraliselt kavas kolm Eesti Festivaliorkestri kontserti.

19. juulil on kavas Eesti Festivaliorkestri kontsert Paavo Järvi dirigeerimisel, kus üles astub Vene juurtega maailmanimi, viiuldaja Alena Bajeva. Esiettekandele tuleb Tõnu Kõrvitsa uudisteos.

Erakorraliselt on juubelipidustuste raames kaks lõppkontserti, kus Paavo Järvi dirigeerimisel astub Eesti Festivaliorkester üles kahe tipp-solistiga. 22. juulil Soome pianisti Olli Mustoneniga ning 23. juulil on publiku ees Šveitsi flöödimängija Emmanuel Pahud.

20. juulil on kõigil võimalik osaleda avalikul salvestusel “Ööülikool Paavo Järviga.”

“Kõige toredam on see, et oleme loonud suvel Pärnusse tõelise festivalimeeleolu, mis tõmbab publikut ja muusikuid üle ilma. Tullakse musitseerima, kuulama tipp-muusikuid ja nautima Eesti suvepealinna ilu,” lisas Hallik.

Pärnu Muusikafestival on üks tuntumaid rahvusvahelisi klassikalise muusika festivale Eestis, mis ühendab Järvi Akadeemia ehk õpitoad noortele muusikutele, kõrgetasemelise kontsertprogrammi ja Paavo Järvi juhtimisel tegutseva Eesti Festivaliorkestri, mis on tuuritanud väärikates kontsertmajades üle Euroopa, sh BBC Promsil Albert Hallís ning on alati kord aastas kodupubliku ees Pärnus.

Taust:

Pärnu muusikafestival on Eesti üks hinnatuim klassikalise muusika festival, mis on kasvamas üheks olulisemaks orkestrifestivaliks kogu Euroopas. Pärnu muusikafestivali fookuses on eelkõige orkestrimuusika, mille olulisim kandja on spetsiaalne kõrgetasemelise koosseisuga festivaliorkester, kuhu tulevad mängima oma ala tipud kõikjalt maailmast. Festival on toimunud aastast 2009 ning oma kõrge taseme saavutanud tänu Neeme Järvi ja festivali kunstilise juhi, Paavo Järvi, suurele pühendumisele.

Eesti Festivaliorkester tuli Paavo Järvi käe all esimest korda kokku 2011. aastal, kandes toona nime Pärnu Festivaliorkester. Eesti Festivaliorkester koosneb parimatest Eesti orkestrantidest ja välisriikides karjääri tegevatest Eesti muusikutest ning Euroopa tipporkestrite liikmetest. Orkester on esindanud Eestit mitmetes tuntud muusikamajades ning esinenud BBC Promsil Albert Hallis. Kodupubliku ette astub orkester igal suvel, Pärnu Muusikafestivalil.

Järvi Akadeemia on Pärnu Muusikafestivali lahutamatu osa. Järvide perekond on alati pidanud eesti noorte muusikaharidust endale väga oluliseks ning südamelähedaseks teemaks ning seetõttu pandigi alus Pärnus toimuvatele laiahaardelistele meistrikursustele.
Järvi akadeemia koosneb kolmest osast: dirigeerimiskursusest ning kursustest keelpilli- ja puhkpillimängijatele.Rahvusvahelist dirigeerimiskursust juhendavad Neeme Järvi, Paavo Järvi, Kristjan Järvi ning Leonid Grin. Noortele instrumentalistidele annavad meistrikursusi kõrgelt hinnatud muusikud ning pedagoogid nii Eestist kui ka välismaalt.

Lisainformatsioon:

Kristjan Hallik
Pärnu Muusikafestivali tegevjuht
tel. +372 56 568 754

Programm 2020: https://www.parnumusicfestival.ee/muusikafestival-programm

***

PÄRNU POSTIMEES
EPL/DELFI
KLASSIKARAADIO

MUJALT MAAILMAST