Kommenteeri

Andekad noored dirigendid tulevad Eestisse ennast meistrite käe all arendama

Täna algab Pärnu Muusikafestivali rahvusvaheline Järvi Akadeemia dirigeerimiskursus, mille käigus õpetavad 20 noort dirigenti Neeme Järvi, Paavo Järvi ja esmakordselt Järvi Akadeemias ukraina päritolu dirigent Arkadi Leituš. Dirigeerimiskursuste populaarsusest kõneleb asjaolu, et 20-le kohale oli üle saja soovija kõikjalt maailmast.
Selleaastasel kursusel osalevad noored dirigendid 12st eri riigist, eestlasi on osalemas sel korral kokku viis – Endrik Üksvärv, Ingrid, Roose, Jaan Ots, Edmar Tuul ning Andres Kaljuste.
Ingrid Roose arvates on dirigeerimiskursused väga hea võimalus viia end kaheks nädalaks täielikult muusikalainele. Tema sõnul on Järvi Akadeemia suurepärane võimalus luua kontakte väga heade välismaiste interpreetide ja dirigentidega. „See on noortele muusikutele suur asi, et maailmas hinnatud muusikud tuuakse koju kätte ning neilt on võimalik vahetult omandada teadmisi ja tundmusi muusikast,“ tõdes ta.
 
Andres Kaljuste on osalenud Pärnu Muusikafestivalil pea iga-aastaselt viiuldajana festivaliorkestris ja kammermuusika ansamblites, ka sel aastal teeb ta kaasa nii Eesti Festivaliorkestri vioolarühmas kui ka kammermuusika galal.
Esmakordselt Järvi Akadeemia dirigeerimiskursustel osales ta eelmisel aastal. „Mind väga mõjutasid eelkõige Paavo Järvi nõuanded. Ootan põnevusega, et jätkata alustatud teerada,“ sõnas Kaljuste.

Noored dirigendid teevad kahenädalase perioodi vältel tööd kahe erineva kavaga ning kokku saab neid orkestri ees näha kolmel korral.
Kursuse esimene pool toimub Tallinnas, mille võtab kokku kontsert 9. juulil Tallinna Jaani kirikus koos Järvi Akadeemia Sinfoniettaga, solistiks tšellist Theodor Sink. Kavas on Mozart, Haydn ja Schubert. Sama kava esitatakse ka 13. juulil Pärnu kontserdimajas.
Alates 10. juulist lisandub Järvi Akadeemias dirigentidele ka 80 noort keel- ja puhkpillimängijat, kes saavad meistrikursuseid festivalil osalevate interpreetide ning spetsiaalselt Akadeemia jaoks kohale kutsutud professorite käe all.
Suurejooneline Järvi Akadeemia lõppkontsert toimub 16. juulil Pärnus, kus lisaks dirigeerimiskursuslastele astub dirigendipulti ka armastatud maestro Neeme Järvi. Solistina astub üles Sten Heinoja, tema esituses tuleb ettekandele Rahmaninovi klaverikontsert nr 2.

Pärnu Muusikafestival toimub 9.-17. juulini Tallinnas ja Pärnus. Lisaks orkestrimuusikale saab kuulda suurepäraseid soliste, kes astuvad üles nii orkestri ees kui ka kammermuusikutena. Sel aastal soleerivad orkestri ees Viktoria Mullova (viiul, Venemaa/UK), Marie-Pierre Langlamet (harf, Prantsusmaa), Vincent Lucas (flööt, Prantsusmaa), Sten Heinoja (klaver), Maarika Järvi (flööt), Monika Mattiesen (flööt). Lõppkontsert annab võimaluse kuulda ühte nõutuimat baritoni Matthias Goernet, kes esitab Mahleri laule "Poisi võlusarvest".

Piletid müügil Piletilevis.
www.parnumusicfestival.ee

Lisa kommentaar

Email again: