Kommenteeri

Suvine Pärnu muusikafestival on pühendatud Neeme Järvi juubelile

Tänasest saab osta pileteid rahvusvaheliselt tunnustatud Pärnu muusikafestivalile, mis tähistab sel suvel maestro Neeme Järvi 80. juubelit.

Piletid saadaval siit.

10.-17. augustini toimub Pärnus klassikalise muusika festival, kus esinevad mitmed maailmakuulsad solistid nagu pianist Radu Lupu ja viiuldaja Lisa Batiashvili. Dirigendipulti astub ka juubilar Neeme Järvi, kes pälvis tänavu riikliku kultuuri elutööpreemia.

Pärnu Muusikafestivali kunstilise juhi Paavo Järvi sõnul on väga sümboolne, et isa juubelipidustused just Pärnus on. „Veetsime lapsepõlve suved Pärnus. Minu jaoks on Pärnu nooruse linn, kõige paremad mälestused on sealt,“ sõnas Järvi. Pärnu linna kultuuriellu on Järvid palju panustanud ning just Neeme Järvilt tuli põhiline initsiatiiv rajada kontserdimaja, mis on nüüd Pärnu muusikaelu süda.

Elav legend

Tänavuse festivali mainekaim solist on 71-aastane pianist Radu Lupu, kes kuulub muusikailma tippude hulka. „Ta oskab teha muusikat suurelt, samas hästi intiimselt. Iga kord on selline tunne, et olen parem muusik kohe pärast kontserti,“ kirjeldab Järvi, kes on Lupuga koos esinenud USA-s, Pariisis ja Saksamaal. Radu Lupu ning on lavakaaslaste suhtes väga valiv, kuid Paavo Järvi on sellesse kitsasse seltskonda saanud. Siiski on Järvi sõnul uskumatu, et selline legend on nõus Pärnusse tulema: „Ta esineb esimest korda Eestis, nii et see on erakordne sündmus.“

The Guardian on Lupu mängu nimetanud lummavaks ja maagiliseks. Luput on eriti kiidetud romantismiaegse muusika ettekannete eest ning just seda saab nautida ka Pärnu publik – pianist esitab festivalil Beethoveni 4. klaverikontserdi.

Juudi-Rumeenia peres sündinud Lupu tegi oma lavadebüüdi juba 12-aastaselt, esitledes juba siis omaloomingut. Imelapse staatus jätkus ja nii sai ta 16-aastaselt stipendiumi Moskva Tšaikovski konservatooriumi õpinguteks. Pärast lõpetamist emigreerus ta läände, jätkates lavakarjääri Ameerikas. Tänaseks on Lupu esinenud kõigil maailma nimekamatel festivalidel, soleerinud kuulsamate orkestrite ees ning võitnud kõige prestiižsemad pianistide auhinnad. Ometi on ta omajagu eraklik tüüp – ta väldib plaadistamisi ja fotosessioone ning on üle 30 aasta keeldunud intervjuudest.

Deviis selle taga on ilmselt see, et tähtis on muusika, mitte esitaja. „Lupu sõnul on oluline on praegune moment. Ta tahab lihtsalt muusikat teha ning leiab, et plaatide tegemine on lihtsalt enda ego pumpamine. Minul on kahju, sest järgmine põlvkond jääb niimoodi millestki ilma, aga seda suurem kaal on suvisel Pärnu kontserdil,“ selgitab Paavo Järvi. Huvitava tõsiasjana lisab Järvi, et vanameister Lupu teatab iga kontserdi lõpus, et nüüd on kõik, rohkem ta ei mängi. 

Noorema generatsiooni täht

Teine silmapaistev solist on viiuldaja Lisa Batiashvili. Paavo Järvi sõnul on Batiashvili noorema generatsiooni täht, kes on tuntud erakordse tehnilise perfektsuse ja muusikalise elegantsi poolest. „Üks paremaid Sibeliuse viiulikontserte, kus olen kaasa teinud, oli Lisaga Pariisis,“ meenutab Järvi. Batiashvili teeb koostööd maailma kõige mainekamate muusikutega: Tšaikovski viiulikontserdi, mida saab Pärnu publik suvel kuulda, salvestas viiuldaja just kuulsa dirigendi Daniel Barenboimiga. The Guardiani muusikakriitikutelt pälvis album maksimumpunktid.

Viiuldaja ja pianisti perekonnas sündinud grusiin Lisa Batiashvili sai muusikahariduse Saksamaal ning võitis juba 16-aastaselt ülimaineka Sibeliuse nimelise viiulikonkursi. Õige pea järgnes koostöö BBC-ga ning lepingud New Yorgi filharmoonia ja Sony plaadifirmaga. Ülemöödunud aastal nimetas Musical America Batiashvili aasta artistiks. Batiashvili plaadistab eksklusiivselt ainult Deutsche Grammophon plaadifirmale.

Lisaks suurepärasele pillimängule on Batiashvili tuntud ka oma tugevate poliitiliste põhimõtete poolest. „Paljud kardavad solvata kedagi ja laveerivad, aga Lisa Batiashvili ei häbene oma poliitilisi tõekspidamisi. Ta on väga suur vene agressiooni kriitik, eriti mis puudutab Gruusiat ja Ukrainat. Mõnigi kord paneb ta isegi oma positsiooni muusikamaailmas ohtu otsekohesuse ja põhimõttekindlusega. See on väga imponeeriv minu jaoks,“ sõnab Paavo Järvi.

Pärnus soleerivad Lupu ja Batiashvili Eesti Festivaliorkestri ees, mille kõla ja mängukvaliteeti on kiitnud mitmed maailma juhtivad muusikakriitikud. Tänavu moodustab veerandi festivaliorkestrist suurepärase kokkumängu poolest tuntud Tallinna Kammerorkester. Pärast muusikafestivali alustab Eesti Festivaliorkester oma esimest välisturneed.

Dirigent Neeme Järvi (1937) on juhatanud kõiki tuntumaid sümfooniaorkestreid Euroopas, Põhja-Ameerikas, Jaapanis ja Austraalias. Oma karjääri jooksul on ta dirigeerinud rohkem kui 150 orkestrit ning on üle 400 plaadiga kaasaja üks enim salvestanud dirigente. Järvi on väga palju propageerinud Eesti muusikat, iseäranis Eduard Tubina loomingut. Rohkete plaadistuste ja arvukate kontsertide kõrval on ta aktiivselt ja missioonitundeliselt tegelenud siinse kultuurielu edendamisega.

Lisa kommentaar

Email again: